Evropská komise (EK) v pondělí představila nová opatření pro cestující ze třetích zemí ve snaze omezit šíření nových variant koronavirus.
„Situace v Evropě v souvislosti s novými variantami koronavirus SARS-CoV-2 vyžaduje, aby EU přijímala náročné, ale nezbytné rozhodnutí,“ uvedla v této souvislosti předsedkyně EK Ursula von der Leyenová na Twitteru.
Podle jejích slov se EU musí chránit a zabránit cestování, které není nezbytné. To se týká cestování ze třetích zemí do EU i v rámci Unie. EK již dříve představila i návrhy opatření, které ovlivní volný pohyb v EU.
Von der Leyenová však zdůraznila, že je třeba zabránit zavírání hranic a zajistit plynulý tok zboží na jednotném trhu EU. „Lidé musí mít více než kdykoliv předtím přístup k základnímu zboží jako jsou potraviny nebo léky,“ uvedla.
Pro cestujících ze zemí mimo EU, kde se objevil nový varianta koronavirus, by měly členské státy systematicky zavést na 14 dní přísná opatření včetně izolace či dohledávání kontaktů infikovaných.
Povinný negativní test
Osoby přicházející do EU budou muset vyplnit formulář pro lokalizaci cestujících a prokázat se negativním výsledkem testu provedeným ještě před začátkem cesty, a ne starším než 72 hodin.
Občané zemí EU, jakož i lidé dlouhodobě žijící v těchto zemích a jejich rodinní příslušníci by měli mít možnost nechat se otestovat po příchodu. Povinné testování mohou jednotlivé členské země kombinovat i s požadavkem karantény či trasování kontaktů nakažených osob, jakož i s dodatečným testováním v průběhu 14 dní po příjezdu.
Výjimky budou moci být zavedeny například pro transport zboží a přeshraničních pracovníků – ti se nebudou muset prokazovat PCR testem; postačovat by měl negativní výsledek antigenu testu.
Při rozhodování o tom, zda se mají omezení pro cestování z mimoevropské země do EU zrušit, by se měl brát v úvahu celkový počet nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní, který by neměl být vyšší než 25. Počet provedených testů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů by měl být vyšší než 300 a celková míra pozitivity z otestovaných za týden by neměla být vyšší než čtyři procenta.
Příslušný návrh EK musí ještě posoudit Rada EU. Už v pondělí ho prodiskutovali šéfové diplomacií zemí EU na zasedání v Bruselu. Po schválení návrhu bude na členských státech, aby zpřísněná opatření provedly.