Týden v cestování: Otevřené Seychely a Srí Lanka

rodina

Třináct důležitých zpráv ze světa cestování, které vám za posledních čtrnáct dní mohli uniknout.
Seychely se turistům otevírají už v lednu, zatím však jen pro očkovaných. Na souostroví se tak dostanou ti cestující, kteří absolvovali obě dávky očkování proti onemocnění COVID-19. K tomu budou potřebovat potvrzení o vakcinaci a také negativní RT-PCR test.

Pro neočkovaných cestující se Seychely pravděpodobně otevřou od 15. března, požadovat od nich budou jen negativní RT-PCR test, který nebude starší než 72 hodin. Souostroví totiž plánuje do poloviny března očkovat alespoň 70 procent místní populace a tedy počítá s kolektivní imunitou, která ochrání její domácích obyvatel.

Evropa zpřísňuje podmínky pro cestovatele. Od 16. ledna vyžaduje negativní RT-PCR od všech cestujících Irsko, nesmí být starší než 72 hodin. Slováků navíc v Irsku čeká i dvoutýdenní izolace, kterou je možné ukončit na pátý den absolvováním dalšího testu.

Podmínky zpřísňuje i Řecko, které od 9. ledna vyžaduje od cestovatele sedm denní izolaci. Nadále zůstává v platnosti povinnost prokázat se negativním výsledkem RT-PCR testu, který není starší než 72 hodin, cestující také mohou testovat přímo po příletu na letišti. Od neděle 24. ledna vyžaduje od cestovatele z Evropské unie negativní RT-PCR test i Francie. Tento test nesmí být starší než 72 hodin. Pro cestující ze zemí mimo Unii navíc platí povinnost sedm denní izolace.

Podmínky zpřísnilo od 23. ledna i Nizozemsko, které aktuálně vyžaduje RT-PCR test od všech příchozích cestujících, tedy i od těch, kteří v Amsterdamu pouze prostupují. Tento test nesmí být starší než 72 hodin, po novém se k němu přidává i povinnost antigenu či rapidtestu, který nesmí být starší než čtyři hodiny před odletem. Tyto zrychlené momentálně nabízejí i letiště ve Vídni, Praze a Budapešti. Od 3. února je také omezeno cestování do Belgie, a to s platností do 1. března. Cestující do a z Belgie tak musí uvést platný důvod k překročení hranic – například rodinné důvody či studium.

Podmínky pro vstup zpřísňují i ​​země mimo Unii. Spojené království od 15. ledna požaduje od všech cestujících ze zemí, které nejsou na seznamu takzvaných bezpečných zemí povinnost prokázat se negativním RT-PCR testem, který nebude starší než 72 hodin. Slovensko se na tomto seznamu aktuálně nenachází. Pro cestující bude nadále platit povinnost deset denní izolace, kterou je možné zkrátit po pěti dnech dalším testem na COVID-19. Od 1. února je karanténa povinností i pro Slováky přicházejících do Švýcarska, které zařadilo Slovensko na seznam rizikových zemí. Více o omezeních ve Švýcarsku se dočtete v článku z dílny cestovatelského magazínu #pelipecky.

Povinnost negativního RT-PCR testu přidává také severské Norsko, které od cestovatelů kromě deseti denní karantény vyžaduje od 25. ledna i negativní RT-PCR test ne starší než 72 hodin. Kompletní uzavření hranic zavedl od 25. ledna Izrael. Opatření je platné zatím do 31. ledna.

Letiště Bratislava vybavilo v roce 2020 405 tisíc cestujících. Oproti roku 2019, ve kterém na příletech a odletů přepravilo Letiště Milana Rastislava Štefánika 2,29 milionu pasažérů, jde o pokles o 82 procent. Takový nízký počet odbavených cestujících zaznamenalo letiště naposledy v roce 2002.

Nejsilnějším měsícem minulého roku byl leden, tedy období před vypuknutím pandemie koronavirus, kdy letiště vybavilo více než 126 tisíc cestujících. Klesl také počet vybavených letů, a to o 52 procent – v roce 2020 se jich na letišti uskutečnilo celkem 13 797. Zvýšil se však objem vybaveného leteckého nákladu, který dosáhl druhý nejvyšší historický rekord, a ve srovnání s rokem 2019 představuje nárůst o 21 procent.

Letecký dopravce Ryanair ruší další linky z Prahy. Koncem března budou s přechodem na letní letový řád zrušeno z bratislavského letiště několik linky.

Další články autora

Vyberte si skříně, které přesně odpoví vašim potřebám a přáním

Máte místnost, v níž vám zbývá minimum prostoru na umístění skříně? Možná by vám mohla vyhovět...

Spinel je kámen, který milují ženy i umělci

Spinely jsou dnes velmi žádanou součástí šperků. Svým půvabem se směle vyrovnají tradičním drahým kamenům,...

Zaručená zábava na zahradě? S bazénem a trampolínou určitě

Nejenže je pobyt na zdravém vzduchu zdravý, ale také při něm můžeme spálit nějaké ty...

Víte, jak správně čistit postřikovač?

Pokud máte doma zahrádku nebo alespoň nějaké ovocné stromky, postřikovač bude nezbytností, která se vám...

Nejnovější články

Vyberte si skříně, které přesně odpoví vašim potřebám a přáním

Máte místnost, v níž vám zbývá minimum prostoru na umístění skříně? Možná by vám mohla vyhovět...

Spinel je kámen, který milují ženy i umělci

Spinely jsou dnes velmi žádanou součástí šperků. Svým půvabem se směle vyrovnají tradičním drahým kamenům,...

Zaručená zábava na zahradě? S bazénem a trampolínou určitě

Nejenže je pobyt na zdravém vzduchu zdravý, ale také při něm můžeme spálit nějaké ty...
- Reklama -PR článek