Mnohé stavby trpí tepelnými mosty, které bývají jedním z nejslabších článků stavby. Zodpovědné jsou za tepelné úniky, což způsobuje mokré rohy a tím pádem i vznik plísní v domácnosti. Pokud kondenzace vodních par neprobíhá jen v interiéru, ale také v konstrukci stavby, následky jsou více než negativní a můžeme mluvit io destrukci. Nejproblémovějšími místy pro tepelné mosty jsou okraje střechy, nadpojené stropy, okolí dveří, oken a balkonů.
K tomu, aby se ve stavbě našel tepelný most, je třeba použít termovizi a tedy kameru, která dokáže zobrazit tepelnou mapu stavby barevně. Díky snímkům je jasné, kde přesně se tepelný most nachází a kde s ním je třeba bojovat. Toto měření se však může provádět jen v chladných měsících, kdy je mezi interiérem a exteriérem dostatečně velký teplotní rozdíl. Když se chcete tepelným mostům vyhnout, měli byste se na ně připravit už během výstavby domu.
Učinit tak můžete použitím vhodných stavebních materiálů a postupů, přičemž pomůže i zateplení stavby. K tomu, abyste tepelné mosty eliminovali, je vhodné použít i doplňkové cihly. Ty se vyrábějí nejen jako celé, ale také poloviční a obsahují tepelnou izolaci, díky které se zvýší povrchová teplota v místech, kde se potkává konstrukce a stěna nebo parapet.
V případě balkonů a teras se ke snížení rizika tepelného mostu používají speciální tepelněizolační nosníky, které dokáží zajistit plynulý přechod mezi různými materiály. Vyrábí se různé typy těchto nosníků a to ze dřeva, betonu nebo kovu. Bojovat proti vlhkým rohům v domě dokážete tepelnou izolací, přičemž existuje kontaktní a odvětrávaný typ.
Při výběru dbejte na vlastnosti jako jsou životnost, schopnost absorpce, odolnost vůči plísním a také proti požáru. Nejčastěji se k zateplení využívají polystyren a minerální vlna, které přinášejí to nejvhodnější řešení pro tento problém. Může však nastat situace, že kontaktní zateplovací systém použít nemůžete a v tom případě je vhodnou alternativou termoizolační omítka nebo nátěr.
K tomu, abyste se mokrých stěn zbavili nadobro, je třeba zateplit celý dům a nejen obvodové stěny. Stavbu tedy musíte zaizolovat od základů až po střechu, ale nezapomeňte vyměnit i stará okna za nová. Pokud vám okna a dveře nebudou pořádně těsnit, tepelného mostu se nikdy nezbavíte. U takto tepelně uzavřeného domu nezapomínejte na jednu důležitou věc a tou je větrání.
V případě nepravidelné a nedostatečné výměny vzduchu si koledujete o vznik plísní, což má za následek nejen poškození stavby, ale také lidského zdraví.