Previous articleKolik by jsi na sebe vsadil?
Next articleSEBEDŮVĚRA

Obstát v těžkých časech

rodina

Jak to děláte, že máte vždy takto nastavenou mysl?
Takovou otázku jsem dostal před chvílí a musel jsem se zamyslet. Za prvé, ne vždy je moje hlava nastavena tak, aby se nezlomila. Za druhé, pokud je, tak je to kvůli správným rozhodnutím. Pojďme se na to podívat.

Tvrdé období tu nevydrží dlouho, tvrdí lidé ano. To je pravda, ale existuje ještě něco víc. Více než jen vydržet je pokročit. V těžkých časech růst, neupadla.

Dokonce to může být i tak, že když se ohlédneme zpět, zjistíme, že ve skutečnosti právě v těžkých momentech jsme nejvíce osobnostně porástli. V těch nejtemnějších, nejtvrdších chvílích probíhá osobní evoluce. Kdo se rozhodne ignorovat ji a poddá se, degraduje.

Lidstvo je do velké míry nerozbitné. Vydržely jsme různé nepřízně, vyšli jsme z každé krize změněn, přizpůsobení. Máme to v sobě. Vy to máte v sobě, já to mám v sobě.

Příroda je krutá, ten, kdo zůstane paralyzován, se stane kořistí. Nerad bych, aby mě něco sežralo, ať už zvenčí nebo zevnitř jen proto, že jsem se rozhodl podlehnout nepřízni.

Často je to o tom najít správný poměr mezi štěstím a ambicemi. Pokud se nechám strhnout příliš na jednu stranu, rozseká mě to. Toužit po štěstí a nemít žádné ambice, jak ho dosáhnout, vede k frustraci. Mít obrovské ambice a netěšit se z jejich dosahování je cesta k vyhoření.

Co tak spokojit se s tím, co máte, a zároveň usilovat dosáhnout více?

Naučte se, jak být spokojeni s tím, co máte, zatímco stíháte vše, co chcete.

Jak máte pro sebe definované štěstí? Je to stav způsobený něčím? Partnerkou, dětmi, prací, sportem? Ale co když vám to vezmou? Vaše štěstí zmizí. Je tedy takové křehké? V těžkých časech tedy nelze být šťastný?

Zaměřit se na to, co nemám, je nekonečný kolotoč úsilí. Označili byste to jako štěstí?

Takže znovu. Ideální je v těžkých časech třeba mít obojí. Porozumění, že štěstí vychází zevnitř a ambice jsou důležité pro posun vpřed.

Potřebujete vítězit, protože to je realita, jakou jsme se udrželi jako lidstvo při životě. Pravděpodobně je mnoho odpovědí na otázku, proč jsme tady, ale jednou z těch, které omílají často, je, abychom objevili svůj potenciál a byly jím užiteční.

V momentě, kdy udeří těžké časy, nemáme zastavovat, ale naopak, opřít se o schopnost být šťastný s tím, co máme a nastartovat ambice dosáhnout více.

Absolutně prakticky. Udělejte si z vděčnosti denní návyk. Pište si ty věci, nebo si je říkejte, ale nedovolte, abyste více přemýšleli nad tím, co nemáte, jako nad tím, za co jste vděční. Energetický nápoj bez zbytečných konzervantů.

Druhá praktická věc. Když se do něčeho pusťte, dělejte to tak, abyste uspěli. Pokud prohrajete, budete vědět, že vaše štěstí nestojí ani nepadá na nedosažení cíli. Už jsme si řekli, že vychází zevnitř. Každá výzva, život sám, je hra. Pokud zvolená strategie nefunguje, udělám krok zpět a zkusím to jinak. Najdu chyby, budu hledat řešení. Takto se můžete podívat na zdraví, práci, rodinu.

Na svůj potenciál si ani nesáhne, pokud budu líný, neukázněný, neochotný riskovat.

Třetí aspekt v těžkých časech je konzistentnost. To, co děláte denně a přináší vám benefity, si zachovejte.

Řekněme, že přijdu o práci a vztah. Jsem na dně, mám pocit, že už nebude nikdy nic dobrého a že jsem k ničemu. Nejlepší cesta, jak z toho ven, je žít tak, abych byl na sebe hrdý a uměl se podívat do zrcadla. Já to dělám tak, že udržuji ve svém životě rutiny, pořádek a disciplínu. Dodržím vůči sobě dané slovo, nadále se budu starat o své zdraví, nezačnu se opíjet a ani nesklouzne k herní konzole jako hlavní náplni mého volného času.

Žijte tak, abyste na sebe mohli být hrdí. V těžkých časech se nepřestávejte hýbat, čtěte knihy, stanovujte si denní úkoly … Tvrdé období zde nevydrží dlouho, tvrdí lidé ano.

Mějte představu, kým chcete být, a jednejte podle toho.

Moje štěstí nemá být závislé na vnějších okolností.
Jsem tady, abych objevil svůj potenciál a byl užitečný.
Kromě toho, co se děje, chci být konzistentní a jednat jako ten, kým se chci stát.
Více než jen vydržet je pokročit.

Další články autora

Vyberte si skříně, které přesně odpoví vašim potřebám a přáním

Máte místnost, v níž vám zbývá minimum prostoru na umístění skříně? Možná by vám mohla vyhovět...

Spinel je kámen, který milují ženy i umělci

Spinely jsou dnes velmi žádanou součástí šperků. Svým půvabem se směle vyrovnají tradičním drahým kamenům,...

Zaručená zábava na zahradě? S bazénem a trampolínou určitě

Nejenže je pobyt na zdravém vzduchu zdravý, ale také při něm můžeme spálit nějaké ty...

Víte, jak správně čistit postřikovač?

Pokud máte doma zahrádku nebo alespoň nějaké ovocné stromky, postřikovač bude nezbytností, která se vám...

Nejnovější články

Vyberte si skříně, které přesně odpoví vašim potřebám a přáním

Máte místnost, v níž vám zbývá minimum prostoru na umístění skříně? Možná by vám mohla vyhovět...

Spinel je kámen, který milují ženy i umělci

Spinely jsou dnes velmi žádanou součástí šperků. Svým půvabem se směle vyrovnají tradičním drahým kamenům,...

Zaručená zábava na zahradě? S bazénem a trampolínou určitě

Nejenže je pobyt na zdravém vzduchu zdravý, ale také při něm můžeme spálit nějaké ty...
- Reklama -PR článek