Segment postihly sankce vyplývající ze sporu mezi Airbusem a Boeingem.
Poslanci Evropského parlamentu v úterý schválili plány na prodloužení výjimečných opatření na pomoc vinařskému sektoru iv roce 2021.
Cílem těchto opatření je vyrovnat se s důsledky pandemie koronavirus i sankcemi USA vyplývajícími ze sporu mezi Airbusem a Boeingem. Informoval o tom Evropský parlament.
Výjimečná opatření umožní zvýšit flexibilitu národních podpůrných programů spolufinancovaných z EU, například na propagaci vinařských produktů, reorganizaci vinic, investice do zpracování, inovace a marketing.
„Evropský parlament udělal důležitý krok k zajištění toho, aby těžce postižený vinařství nadále dostával potřebnou pomoc a ta se rychle dostala k těm, kteří ji zoufale potřebují,“ prohlásil předseda výboru pro zemědělství Norbert Lins.
V červnu 2020 europarlament schválil balík výjimečných opatření na pomoc výrobcům vína a pěstitelům ovoce a zeleniny. Vyzval tehdy EK, aby přišla s další pomocí. Ta v červenci přijala další balík výjimečných opatření pro odvětví vína.
Po dvou samostatných rozhodnutích Světové obchodní organizace (WTO) týkajících se podpory společností Airbus a Boeing byly USA a EU oprávněné navzájem vybírat cla na vývoz.
Těsně před koncem roku 2020 však americká vláda uvalila na zemědělsko-potravinářské výrobky EU další cla. Ty byly zaměřeny především na francouzské a německé neperlivé vína a lihoviny.
Předseda výboru pro zemědělství v reakci na to vyzval EK, aby zahájila jednání s administrativou nového prezidenta USA Joea Bidena s cílem prohlásit příměří v obchodním sporu mezi Airbusem a Boeingem.