Nízkoenergetická domácnost – co je potřeba vědět a jak na to?

rodina

Přemýšlíte nad konstrukcí vlastního domova? V tom případě určitě stojí se zamyslet nad tím, zda neinvestujete do nízkoenergetické domácnosti. Dnes už zřejmě každý, kdo plánuje stavět, zvažuje domov s nízkoenergetickým standardem. V několika okolních zemích se nízkoenergetické domy nebo pasivní stavby staví už téměř 30 let a není výjimkou, že jejich výstavbu dotuje stát.

Co je to? – klasifikace

V první řadě si zodpovězme otázku – jak je to energeticky úsporný, resp. nízkoenergetický dům? Je to takový dům, který ve srovnání s běžnými novostavbami postavenými podle norem spotřebuje méně než polovinu jejich energie na vytápění.

Speciálním typem nízkoenergetického domu je pasivní dům, který spotřebuje maximálně 15 kWh/m2 za rok (tj. více než trojnásobně méně) a zároveň splňuje i další kritéria – podmínku celkové neprůvzdušnosti budovy a omezení množství energie potřebného pro komplexní provoz domu. Pasivních domů už u nás stojí dost, takže jsou k dispozici zkušenosti s nimi přímo z praxe.

Zatím méně stavěným je tzn. nulový dům, který spotřebuje k vytápění prakticky zanedbatelné množství energie – méně než 5 kWh/m2 za rok. Nulové domy však vyžadují mimořádně vhodné podmínky, a proto se zatím neobjevují v masovějším měřítku.

Výhody a nevýhody

Nízkoenergetické domy mají mnohé výhody, ale také jisté nevýhody. K výhodám patří hlavně úspora financí při topení – vždyť vlastně proto se staví. Ruku v ruce s úsporou financí při topení jde i ekologická prospěšnost – malá závislost, resp. nezávislost na růstu cen energií, kratší topné období a dosažení částečné nezávislosti domu iv případech poruch veřejných sítí.

Ve správně navrženém a zrealizovaném nízkoenergetickém domě se bývá velmi komfortně. Jeho výstavba však obvykle vyžaduje o něco vyšší náklady než výstavba běžného domu – je to spojeno zejména s nutností použití jistých moderních technologií, kvalitnějších materiálů, leveling system a kvalifikované pracovní síly.

Výše úspor na topení v nízkoenergetickém domě může dosáhnout až 60% oproti stejnému domu bez nízkoenergetického standardu. Investice do nízkoenergetického standardu se nám v závislosti na použitých materiálech a technologiích vrátí během několika let, nanejvýš jedné – dvou desítek let.

K nevýhodám kromě vyšší ceny můžeme připočítat i to, že je nutné mít nejen dobrý projekt, ale také opravdu zkušené pracovníky na stavbě, kteří precizní prací zajistí například to, že nikde nebudou tepelné mosty a že všechny stavební díly i technologie budou bezporuchové.

Jak na to?

Nejjednodušší je nechat si postavit nízkoenergetický dům na klíč ověřenou firmou, tehdy získáme obyčejně již ověřený projekt postavený pravidelně školenými pracovníky. Firma by měla garantovat funkčnost i správné uplatnění použitých technologií.

Tvar nízkoenergetického domu by měl být co nejhutnější, tvarová kompaktnost velmi významně přispívá ke snížení potřeby tepla na vytápění. Různá atria a zimní zahrady by měly být od vytápěného prostoru zcela tepelně odděleny. Stavba nevytápěného suterénu je pro nízkoenergetický dům mírnou přítěží, pokud se pro něj rozhodneme, měl by mít samostatný přístup mimo vytápěný prostor – ještě lepší by bylo, kdyby měl zcela samostatný vstup.

Materiál

Nízkoenergetický dům můžeme postavit z běžně používaného materiálu, u výstavby jde hlavně o zaručení dostatečné tepelné izolace a eliminaci tepelných mostů při dodržení ostatních základních pravidel. Na našem území se nejčastěji stavějí zděné domy, a to iv nízkoenergetickém standardu. Není se co divit, neboť právě tyto domy mají u nás dlouholetou tradici. Ještě stále přetrvává jistá nedůvěra ke stavbám ze dřeva, které se obvykle považovaly za méně vytrvalé a vhodné spíše pro rekreační než pro trvalé bydlení.

Pokud se rozhodneme pro zděnou stavbu, na výběr máme širokou řadu materiálů, ale chceme-li vytvořit jednovrstvou konstrukci, ideálním materiálem jsou přesné cihly plněné tepelnou izolací.

Další články autora

Vyberte si skříně, které přesně odpoví vašim potřebám a přáním

Máte místnost, v níž vám zbývá minimum prostoru na umístění skříně? Možná by vám mohla vyhovět...

Spinel je kámen, který milují ženy i umělci

Spinely jsou dnes velmi žádanou součástí šperků. Svým půvabem se směle vyrovnají tradičním drahým kamenům,...

Zaručená zábava na zahradě? S bazénem a trampolínou určitě

Nejenže je pobyt na zdravém vzduchu zdravý, ale také při něm můžeme spálit nějaké ty...

Víte, jak správně čistit postřikovač?

Pokud máte doma zahrádku nebo alespoň nějaké ovocné stromky, postřikovač bude nezbytností, která se vám...

Nejnovější články

Vyberte si skříně, které přesně odpoví vašim potřebám a přáním

Máte místnost, v níž vám zbývá minimum prostoru na umístění skříně? Možná by vám mohla vyhovět...

Spinel je kámen, který milují ženy i umělci

Spinely jsou dnes velmi žádanou součástí šperků. Svým půvabem se směle vyrovnají tradičním drahým kamenům,...

Zaručená zábava na zahradě? S bazénem a trampolínou určitě

Nejenže je pobyt na zdravém vzduchu zdravý, ale také při něm můžeme spálit nějaké ty...
- Reklama -PR článek