Nejde o bankomat na splácení dluhů. Plán obnovy musí země nastartovat

rodina

Slovenský europoslanci posuzovali plány obnovy po koronakríze.
. Evropský parlament schválil ve středu nástroj na obnovu a odolnost (RRF) v hodnotě 672,5 miliardy eur, který má pomoci zemím EU vyrovnat se s účinky koronakrízy.

Slovenský europoslanci se shodli v názoru, že ozdravný fond by měl být využit co nejefektivněji a nejrychleji a šest miliard eur určených pro Slovensko by mělo využít hlavně na modernizaci země.

Dobrý plán obnovy pomůže i dalším zemím
Europoslanec Eugen Jurzyca (SaS) upozornil, že vize národních plánů obnovy se stále dotváří i proto, že nové zadání Evropské komise zřejmě nebylo v souladu s tím, co si vlády představovali.

Upozornil, že slovenská vláda chtěla reformy, které nejsou drahé, ale politicky náročné, Eurokomise však rozhodla, že podpoří hlavně reformy zaměřené na životní prostředí a digitalizaci.

„To, co můžeme nyní udělat my a Eurokomise, je zveřejňovat návrhy členských zemí. Nesoutěží o to, kdo bude první a kdo bude poslední. Jde o to, aby všechny ty plány byly dobré. Pro Slovensko je důležité, aby i Němci, i Češi měli dobrý plán, všichni, jen tehdy se bude Unii dařit, „vysvětlil.

S tímto odkazem vystoupil iv plénu Evropského parlamentu a obrátil se i na Eurokomise, aby zveřejnila plány všech zemí i se svým hodnocením, aby se ostatní země mohly inspirovat a prostřednictvím veřejné debaty připravit a odeslat dobře připravené konečné plány obnovy.

Nejde o bankomat na splácení dluhů
Robert Hajšel (Směr-SD) ocenil, že po hlasování Evropského parlamentu je vše hotové ke spuštění národních plánů obnovy, které členem EU umožní nastartovat ekonomiku poškozenou pandemií a také zvýšit její odolnost před dalšími krizemi.

„Nejde o jakýsi bankomat na financování státních dluhů, ale o nástroj na povzbuzení investic a vyléčení chronických nedostatků ekonomiky,“ upozornil a připomněl, že žádné investice z ozdravného plánu nemohou poškozovat životní prostředí a musí společnost posunout dále iv sociálních právech.

Řadu výzev pro Slovensko
Jak zdůraznil Ivan Štefanec (KDH), kromě zelených technologií a digitalizace Slovensko přes národní plán obnovy potřebuje zásadně zlepšit i vzdělávání, zdravotnictví a malé podnikání.

Za důležité považuje, aby byl ozdravný fond použit nejen na infrastrukturní projekty, ale i na tvorbu nových pracovních míst.

Podle Vladimíra Bilcik (Celkem) nyní je „míček na straně vlád členských zemí“.

„Musíme si uvědomit, že to není další Eurofound a nemá záplatovat díry ve vládním rozpočtu. Tyto peníze musí být použity na to, aby přeměnily Slovensko na modernější evropskou zemi. Fond nám dává příležitost posunout slovenské školství a zdravotnictví do 21. století. Pokud to uděláme, máme šanci obstát v rostoucí globální konkurenci, „uvedl.

Na to, že „si nemůžeme dovolit selhat“, když jde o pomoc budoucím generacím, a proto dostupné zdroje třeba proinvestovat ve prospěch malých a středních podniků, digitalizace, dekarbonizace, udržitelné dopravy a snižování nezaměstnanosti, upozornil Peter Pollák (OĽaNO).

Kritika Matovicova návrhu přerozdělení
Monika Beňová (Směr-SD) i Michal Šimečka (PS) v této souvislosti kriticky zhodnotili zprávy, podle nichž by se na žádost premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) finance z fondu obnovy měli rozdělovat podle volebních výsledků vládních stran.

„Na prvním místě má být veřejný zájem, nikoli stranický,“ vzkázal Šimečka a Beňová konstatovala, že národnímu plánu chybí jakákoliv vize a hrozí, že místo obnovy po pandemii „budeme doma svědky nesmyslných koaličních prekáračiek“.

Další články autora

Vyberte si skříně, které přesně odpoví vašim potřebám a přáním

Máte místnost, v níž vám zbývá minimum prostoru na umístění skříně? Možná by vám mohla vyhovět...

Spinel je kámen, který milují ženy i umělci

Spinely jsou dnes velmi žádanou součástí šperků. Svým půvabem se směle vyrovnají tradičním drahým kamenům,...

Zaručená zábava na zahradě? S bazénem a trampolínou určitě

Nejenže je pobyt na zdravém vzduchu zdravý, ale také při něm můžeme spálit nějaké ty...

Víte, jak správně čistit postřikovač?

Pokud máte doma zahrádku nebo alespoň nějaké ovocné stromky, postřikovač bude nezbytností, která se vám...

Nejnovější články

Vyberte si skříně, které přesně odpoví vašim potřebám a přáním

Máte místnost, v níž vám zbývá minimum prostoru na umístění skříně? Možná by vám mohla vyhovět...

Spinel je kámen, který milují ženy i umělci

Spinely jsou dnes velmi žádanou součástí šperků. Svým půvabem se směle vyrovnají tradičním drahým kamenům,...

Zaručená zábava na zahradě? S bazénem a trampolínou určitě

Nejenže je pobyt na zdravém vzduchu zdravý, ale také při něm můžeme spálit nějaké ty...
- Reklama -PR článek